Nieuwe manier van fluiten indelen

Nieuwe manier van fluiten indelen: zo werkt onze scheidsrechtersplanning
De afgelopen maanden heb ik veel reacties gekregen op de enquête over het fluiten binnen ASVD. Eén ding werd heel duidelijk: de belasting voor vrijwilligers is niet altijd eerlijk verdeeld. Sommige leden stonden bijna wekelijks met een fluit in de hand, terwijl anderen nauwelijks aan de beurt kwamen. En vooral trainers en coaches gaven aan dat het soms wel héél veel werd, naast trainingen voorbereiden, wedstrijden coachen en alles wat er verder bij komt kijken.

Daarom draait er vanaf deze voorjaarscompetitie een nieuw planningssysteem. Geen handwerk meer, geen schuiven met lijstjes, maar een eerlijk en transparant systeem dat automatisch bepaalt wie wanneer fluit.

Waarom trainers en coaches nu minder vaak fluiten
Trainers en coaches zijn vaak al meerdere uren per week bezig voor hun team. Dat is prachtig en voor ASVD | Q-cape heel belangrijk vrijwilligerswerk, maar het betekent ook dat zij minder ruimte hebben om daarnaast nog regelmatig te fluiten. In het nieuwe systeem krijgen zij daarom een lagere prioriteit.

Dat betekent niet dat ze nooit meer fluiten, maar wel dat ze pas aan de beurt komen als anderen al een aantal keer zijn geweest. Zo blijft de belasting beter verdeeld over alle leden die kunnen fluiten.

Hoe bepaalt het systeem wie er fluit?

Het systeem kijkt naar een aantal factoren, maar de belangrijkste zijn:

1. Hoe vaak iemand al heeft gefloten?

We houden bij hoeveel wedstrijden iemand heeft gefloten in:

  • Najaar
  • Zaal
  • Voorjaar

Die drie samen vormen de score. Hoe lager de score, hoe eerder je aan de beurt bent. Dit is niets nieuws en gebeurde eerder ook al.

2. Trainers/coaches krijgen een beschermingsfactor

Omdat zij al veel vrijwilligersuren maken, telt hun score dubbel. Daardoor komen ze automatisch minder snel bovenaan de lijst.

3. Speelt iemand zelf op die dag?

  • Speelt iemand uit? Dan fluit diegene die dag vrijwel nooit (uitzonderingen daargelaten)
  • Speelt iemand thuis? Dan zit er een buffer van minimaal 30 minuten tussen eigen wedstrijd en fluitbeurt.

4. Leeftijdscategorie
Jeugd fluit jeugd, senioren fluiten senioren, zoveel mogelijk rekening houdend met de voorkeuren die je zelf in de enquête hebt aangegeven.

5. Eerlijke verdeling
Het systeem schudt de lijst door elkaar, zodat niet altijd dezelfde mensen bovenaan staan. Sommige mensen willen juist vaker (of zelfs wekelijks) fluiten. Het systeem deelt deze mensen automatisch vaker in.

Wat betekent dit in de praktijk?

  • Nieuwe fluiters (zoals J1 dit seizoen) komen eerst wat vaker aan de beurt, zodat hun score gelijk oploopt met de rest.
  • Spelers die in eerdere seizoensdelen (najaar, zaal) veel hebben gefloten, komen nu vanzelf minder vaak aan de beurt.
  • Trainers en coaches worden zoveel mogelijk ontlast.
  • Iedereen draagt een stukje bij, en dat voelt eerlijker.
  • Voor Midweek en Fitters blijft de afspraak dat zij alleen fluiten op hun eigen verzoek

En als iemand ruilt?
Dat kan natuurlijk altijd. In de planning zetten we dan de naam van degene die daadwerkelijk fluit, maar de fluitbeurt blijft administratief staan op de persoon die oorspronkelijk was ingedeeld. Zo blijft de score eerlijk en klopt de verdeling over het seizoen.

Samen houden we het leuk én eerlijk
Fluiten blijft iets wat we met elkaar doen. We kunnen simpelweg niet zonder scheidsrechters. Dankzij het nieuwe systeem wordt de belasting beter verdeeld, krijgen trainers en coaches wat meer lucht, en blijft het voor iedereen overzichtelijk. En hoe eerlijker de verdeling, hoe leuker het blijft om samen ASVD | Q-cape draaiende te houden!

Heb je hier vragen of opmerkingen over? Laat het even weten aan Nick via arbitrage@asvdkorfbal.nl